Παιδιά ας μην γελιόμαστε οι ρουκέτες στον Βροντάδο είναι ένα αξιόλογο έθιμο που δεν το περιμένουν μόνο οι Χιώτες το περιμένει όλος ο κόσμος!!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhtL6oIh0npcWeELl-xCVXZSp-Uu-NIIL0UhJ8AzbeZZjEjrxPJapm6EM4VxSdI_J_OJdOf0ZxsviAuaREYP0G3q649qC6roJ-4xfOhjoz1vvZ26deDV5gdFS_pIhkw0ByuV7oGaDvqGMNF/s320/17352938_10209025182572689_1541781499_n.jpg)
Διαβάζουμε πολλά, γράφονται πολλά, την έχουμε χάσει την μπάλα; Δεν ξέρω δεν είμαι στα πράγματα.
Μια ερώτηση έκανα τον φίλο μου και δάσκαλο μου Αντώνη Τσατσαρώνη
Θα μου πεις την γνώμη σου για τον Ρουκετοπόλεμο;;;
Για Αρχή μου έστειλε τον Πίνακα στην Φωτογραφία που βλέπετε, μια αποτύπωση σε καμβά του 1997.
Διαβάστε παρακάτω την συνομιλία μας
Αντώνης:
μμμμμμμμ εγώ είμαι υπερρρρρρρρρ
-Αγιο ΜΑΚΑΡΙΟ μόνιμα για τις ρουκέτες........
-τελευταία πήγαινα στα συνεργεία...........
-αν είχαμε Δημάρχους όπως παλιά Βρονταδουσους, δεν θα
σταματούσε..............
Αστέριος:
Και γιατί να φταίει ο Δήμος δηλαδή;
Αντώνης:
-γιατί Αστεριε απο το 81 ο Δήμος διαχειριζοταν το εθιμοτροπω τινα, δειλα στην αρχη, και μετα εξολοκλήρου
-κάπου σκάλωσε το ζήτημα
-σίγουρα ο αριθμός των ρουκετών ήταν πολλές αλλά αυτό διορθώνεται
Εξήντα χρόνια Πάσχα στον Άγιο Μακάριο μαζί με τις ρουκέτες. Όνειρο των ξενιτεμένων, όνειρο των Βρονταδουσων Ναυτικών να βρεθούν στο Νησί , Μεγάλο Σάββατο. για να δουν τον πόλεμο μεταξύ των δυο εκκλησιών… Ένα πόλεμο αλλιώτικο , μοναδικό… Τα τελευταία δυο χρόνια
σταματούσε..............
Αστέριος:
Και γιατί να φταίει ο Δήμος δηλαδή;
Αντώνης:
-γιατί Αστεριε απο το 81 ο Δήμος διαχειριζοταν το εθιμοτροπω τινα, δειλα στην αρχη, και μετα εξολοκλήρου
-κάπου σκάλωσε το ζήτημα
-σίγουρα ο αριθμός των ρουκετών ήταν πολλές αλλά αυτό διορθώνεται
Εξήντα χρόνια Πάσχα στον Άγιο Μακάριο μαζί με τις ρουκέτες. Όνειρο των ξενιτεμένων, όνειρο των Βρονταδουσων Ναυτικών να βρεθούν στο Νησί , Μεγάλο Σάββατο. για να δουν τον πόλεμο μεταξύ των δυο εκκλησιών… Ένα πόλεμο αλλιώτικο , μοναδικό… Τα τελευταία δυο χρόνια
κάπου το έθιμο σκάλωσε….
Γενικά: Οι άνθρωποι που έκτιζαν εκεί , οι θιγόμενοι, γνώριζαν τι συνέβαινε… Όλα αυτά τα χρόνια αν και αντιδρούσαν , στο τέλος αφήναν και γινόταν το έθιμο… Σίγουρα ο αριθμός των ρουκετών ήταν ένα από τα τεράστια αρνητικά της ιστορίας…. Προσωπικά πιστεύω πως αν υπήρχε η Δημαρχία του Βρονταδου , αν υπήρχαν Δήμαρχοι Βρονταδουσοι, το έθιμο δεν θα έφθινε, μήτε θα σταματούσε ….Κάπου θα βρισκόταν η χρυσή τομή……….
Γενικά: Οι άνθρωποι που έκτιζαν εκεί , οι θιγόμενοι, γνώριζαν τι συνέβαινε… Όλα αυτά τα χρόνια αν και αντιδρούσαν , στο τέλος αφήναν και γινόταν το έθιμο… Σίγουρα ο αριθμός των ρουκετών ήταν ένα από τα τεράστια αρνητικά της ιστορίας…. Προσωπικά πιστεύω πως αν υπήρχε η Δημαρχία του Βρονταδου , αν υπήρχαν Δήμαρχοι Βρονταδουσοι, το έθιμο δεν θα έφθινε, μήτε θα σταματούσε ….Κάπου θα βρισκόταν η χρυσή τομή……….
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου